两道函数数学题(英文)The weight of a body above sea level varies inver

两道函数数学题(英文)

The weight of a body above sea level varies inversely with the square of the distance from the center of Earth. IF a woman weighs 116 pounds when she is at sea level, 3960 miles from the center of Earth, how much will she weigh when she is at the top of a mountain, 3.5 miles above sea level?

The horsepower that a shaft can safely transmit varies jointly with its speed(in revolutions per minute, rpm) and the cube of its diameter. if a shaft of a certain material 2 inches in diameter can transmit 36hp at 75 rpm, what diameter must the shaft have in order to transmit 10hp at 200 rpm?


只需要答案,第一题求the woman will weigh approximately ( ) pounds。第二题是求diameter约等于( )inches.
枫叶孤城 1年前 已收到2个回答 举报

鹤舞霞飞 幼苗


1)重量与地心距离的平方成反比
即w=k/d²
116=k/3960²,得k=116*3960²
当d=3960+3.5=3963.5时,
w=k/3963.5²=116*3960²/3963.5²=115.795 pounds

2) h=k s d³
36=k*75*2³, 得:k=36/(75*8)=0.06
当h=10, s=200时, 20=0.06*200d³, 得: d³=5/3, 得d=1.1856 inchs


10

金德信息部 幼苗


一 、115.95 pounds
二 、0.078 inches


0