A farmer is selling watermelons in the market.The first time

A farmer is selling watermelons in the market.The first time he sells half of the watermelons and a half watermelons.The second time he sells half of the rest and a half watermelons.The third time he sells half of the rest and a half watermelons.The last time he sells half of the rest and a half watermelons.Now he has one watermelon.How many watermelon does he have at first?
lixuxiao 1年前 已收到5个回答 举报

旋子_ww 幼苗


如果不是考虑“a half”是否也算在“half of”里面的话
我的答案是24
24 - 12 - 0.5 = 11.5
11.5 - 5 - 0.5 = 6
6 - 3 - 0.5 = 2.5
2.5 - 1 - 0.5 = 1


5

rndjm 幼苗


673


2

cathydch 幼苗


一个农民正在卖西瓜在 market.The 中首先计时他卖一半的西瓜和一一半的 watermelons.The 秒计时他卖一半的其馀者,而且一半的 watermelons.The 第三计时他上次卖一半的其馀者和一半的 watermelons.The, 他卖他所有的一半其馀者和一半的 watermelons.Now 一 watermelon.How 许多西瓜他起先 有吗?...


1

zozololo 幼苗


14.5


1

枫山皓月 幼苗


15.5吧..也可能是14.5


0