help 请帮忙回答下```The best selling dessert at Chez Russell earns

help 请帮忙回答下```
The best selling dessert at Chez Russell earns revenue of $5000 per week.During Restaurant Week,they are required to give a 10% discount on this dessert.Because the owner is a crook,he decides to mark up the price the week before Restaurant Week and then give the 10% discount off the marked up price.During the marked up week,they still sold the same amount of pieces as any prior week.However,they expect to sell 100 more pieces during restaurant week.If the revenue from this dessert is the same for the marked up week and restaurant week,what is the normal price of the dessert,rounded to the nearest cent?
素不相识716 1年前 已收到2个回答 举报

夏日星辰ミ 花朵


题目大意:Chez Russell店里销路最好的一种甜点每周能卖得5000美元.在店庆的一周内,这种甜点规定要优惠10%.因为店主很狡猾,他决定在店庆周的前一周对这种甜点提价,店庆的时候再在这个基础上降价10%.在涨价的这一周里,甜点的销售量和以往相同.但是,他们希望在店庆周多卖出100块甜点.如果在涨价周和店庆周甜点的销售收入相同,这种甜点的原价是多少?精确到分.(可能Restaurant Week店庆周的翻译不是很准确,不过能和涨价的一周区分开就行了)
按照题意,涨价周和店庆周收入相同,店庆周多卖100块,每块价格是涨价周的90%
假设涨价周卖出X块,则店庆周卖出X+100块
X*1=(X+100)*0.9
X=900
不用方程解的话是这样:
假如没有多卖的100块,收入是涨价周的90%.卖出这100块的收入相当于涨价周卖出100*90%=90块的收入.涨价周的销售量是
(100*90%)/(1-90%)=900
涨价周的销量和以往相同
所以原来的售价是5000/900=5.56
原价大约是5.56美元


2

可怕的小虫虫 幼苗


设原价是x,提高价格之后为y
5000y/x=y(1-10%)(5000/x+100)
x=50/9


0