sat og test1 section7 q8+q10

sat og test1 section7 q8+q10
sat og test1 section7
8:In an election 2.8 million votes were cast and each vote was for either Candidate I or CandidateII.Candidate I received 28,000 more votes than CandidateII.What percent of the 2.8 million votes were cast for Candidate
A.50.05% B.50.1% C.50.5% D.51% E.55%
10:When 1.783 is rounded to the nearest whole number,the result is how much greater than when 1.783 is rounded to the nearest tenth?
求具体解析、步骤、最好能提供sat og 所有具体解析材料、我在网上找的都没有数学部分的解析.急求、请尽快答复
灰飞烟灭1984 1年前 已收到1个回答 举报

teamya 花朵


8. 设投给Candidate I的票数为x,则投给Candidate II的票数为2.8*10^6-x,由题目知
x - (2.8*10^6-x) = 28000, 解得 x = 1.4 * 10^6 + 14000
从而百分比为 (1.4 * 10^6 + 14000) / 2.8*10^6 = 50.05%, 选A
10. 1.783四舍五入到最近的整数是2,1.783四舍五入到最近的0.1精度是1.8
故 (2-1.8)/1.8=1/9,即2比1.8大0.2(绝对值)或大1/9(相对值)


9