化学的base and acid的几道题,

化学的base and acid的几道题,
1.A table wine has a pH of 3.40.What is the hydronium ion concentration of the
wine?
2.A 2.5 x 10-3 M solution of an acid HA has a pH of 3.80 at 25°C.What is the
hydronium ion concentration of the solution?Calculate Ka for the acid.
3.The ionisation constant of a very weak acid,HA,is 4.0 x 10-9.Calculate the
equilibrium concentrations of H3O+,A- and HA in a 0.040 M solution.
笔记丢了 查又查不到 那位大大帮帮忙 记得要解题的思路阿 俺基础不好
tzngzf001 1年前 已收到2个回答 举报

underclash 幼苗


1,pH=3.4,根据pH的定义pH=-lg[H+]那么lg[H+]=-3.4用计算器可以得到[H+]=10^-3.4mol/L=3.98*10^-4mol/L2,pH=3.8同样的可以得到[H+]=10^-3.8=(1.58*10^-4)mol/L写出电离式HA==(可逆)==H(+)+A(-)这样得到[HA]=(2.5*10^-...


10

hyatt413 幼苗


SORRY 虽然我对化学很感兴趣 但是好象我学历尚浅你这些东西我都还没接触过


1