急求各位帮忙把这段文字翻译成英文``谢绝翻译机,谢谢~

急求各位帮忙把这段文字翻译成英文``谢绝翻译机,谢谢~
数字,就其本身而言,只是一种符号;但是,在不同的时刻,它会诞生出不同的故事.
这个世界上与奇怪现象相关的除了我们熟知的4、7、13之外,2001年开始,更多的人们开始关注新的数字——11.
11 coincident accidents related to 11 in New York terrorism
不仅是美国,也令全世界震撼不已的2001年9月11日发生的“911”恐怖事件也与11这个数字有关
第一个11,是民航客机撞击世贸大楼的时间——9月11日
第二个11,将9、1、1相加——9+1+1=11
第三个11,9月11日正好处与2001年的第254天,2+5+4=11,同时,还有111天,2001年就结束了,这就是第四个11
第五个11,被恐怖分子劫持,首先撞上世贸大楼的飞机,就是美国航空第11号航班
第六个11,第一架飞机上共有人员92人——9+2=11
第七个11,第二架飞机上共有人员65人——6+5=11
第八个11,纽约州加入美利坚合众国的顺序是第11位
第九个11,New York City、The Pentagon、Afghanistan都是由11个字母组成的
第十个11,The Pentagon是在60年前,也就是1941年9月11日开始建造的
最后,第十一个11,那就是,遭到破坏的摩天大楼,如果还存在的话,可谓世界上最大的11
911事件中存在着如此之多的“11”,这样的事实,究竟该如何理解是好呢?
wwy_wwy 1年前 已收到1个回答 举报

vinsonliu8848 幼苗


Numbers,as a matter of fact,is no more than a symbol,but at different moments,it is different story.(这句不太理解,数字如何诞生出故事啊)
Apart from the well-known numbers like 4 7 13 who are always linked to some unexplainable phenomena,more people started to pay attention to 11 since 2001.(这里说11是个新的数字好像不太合适,11早就存在了啊)
11 coincident accidents related to 11 in New York terrorism.
The terrorist attack "911" not only shocked the United States,but also the whole world.The 911 itself is related to the number 11.
First of all,11 is the date that two civilian aircrafts crashed the World Trade Center.
Secondly,9 plus 1 plus 1 equals to 11
Thirdly,September 11th is the 254th day of the year 2001,2 + 5 + 4 = 11,at the same time,there were 111 days left of the year 2001,and this is the fourth 11
The fifth 11,the first plane hijacked by the terrorists which hit the World Trade Center is the flight No.11 of American Airlines.
The sixth 11,the total number of the staff and the passengers of the first aircraft is 92 which 9 +2 = 11
The seventh,the second aircraft had a total number of staff and passenger of 65,which 6 +5 = 11.
The eighth 11,New York was the 11th state joined the United States of America.
The ninth 11,New York City,The Pentagon,Afghanistan are all composed by 11 letters.
The 10th 11,The Pentagon was built exactly 60 years ago,which is,September 11th,1941.
The last 11 is the World Trade Center itself,if they exists now,They would be the world's largest 11 ever.
There were so many "11"s in the 911 event.How should we understand this event in front of so many coincidences?
gufan作品
手翻的,


3