问一道英语奥数题Lily wants to walk from A to B,there are two roads i

问一道英语奥数题
Lily wants to walk from A to B,there are two roads in front of her.If a is 10km,b is 6 miles.She walked from A to B on road a at a speed of 20m every minute,and come back on road b.How long did she spend together?
回答写中文
dipbuguo 1年前 已收到4个回答 举报

sleeplotus 春芽


6英里=3公里 = 3000米 10000米10公里)

lily会走路总距离(3000+10000)m = 13000m

她会走路的速度在2000 米/分钟

所以她就花= 13000/20 = 650分


1

mechen38 幼苗


6 miles = 3 km = 3000 m
10 km = 10000 m
Lili will walk a total distance of (3000+10000)m = 13000m
she will walk at a speed of 20m/min
so the time she will spend = 13000/20 = 650 ...


0

心动啊心痛 幼苗


10000/20=500
3000/20=150
总=500+150=650


0

川页的熊宝宝 幼苗


译文;莉莉想从A到达B,面前有两条路,a方式为10千米,b方式为6英里。她用a方式以每分钟20米的速度从A到达B,然后再以b方式返回,一共要花费多久?
1英里=1.609千米 ,可知b方式为9.654千米
( 9.654+10)/0.02=982.7分钟 约等于16.378小时


0