1.(y+根号2)^2=(1+根号2)^2 用直接开平方法解方程.

1.(y+根号2)^2=(1+根号2)^2 用直接开平方法解方程.
2.I have had the camera since my tenth birthday.(改为同义句)
I have had the camera ___ I ___ ten years.
3.If you like c___ toy,you will carry it all the time.
南方有嘉鱼cx 1年前 已收到1个回答 举报

zlj203011 幼苗


原方程:(y+√2)^2=(1+√2)^2
打开括号:y^2+2√2*y+2=1+2√2+2
合并:y^2+2√2*y-(1+√2)=0
Δ=8+4+4*√2=(2√2+2)^2
y=(-2√2±√Δ)/2
y1=1
y2=-2√2-1


2