Two masses,m1=18.0kg and m2=26.5kg,are connected by a rope t

Two masses,m1=18.0kg and m2=26.5kg,are connected by a rope that hangs over a pully.The pully is an uniform cylinder of radius 0.260m and mass 7.50kg.Initially,m1 is on the ground and m2 rests 3.00m above the ground.If the system is now released,use conservation of energy to determine the speed of m2 just before it strikes the ground.Assume the pully if frictionless.
.
oibioaieo 1年前 已收到3个回答 举报

风寒雪落 幼苗


机械能守恒
有得到的能量=失去的能量
得到的是m1gh 1/2*m1v2 1/2*m2v2 与滑轮的动能
失去的是m2gh
有m1gh+1/2*m1v2+1/2*m2v2+转动动能=m2gh
转动动能=1/2*Jw2=1/2*1/2mR2*w2


1

AnthonyGao 幼苗


你们学校用英文教学?


2

蓝痦鼠 幼苗


用能量守恒定律,重力势能转换为动能,详细过程不想写、、


0