蜘蛛有8条腿蜻蜓有6条退现在蜘蛛和蜻蜓一共有12只

蜘蛛有8条腿蜻蜓有6条退现在蜘蛛和蜻蜓一共有12只
等等等等等等
Bluekenter 1年前 已收到3个回答 举报

yeqinghong 幼苗


假设都是蜘蛛.
8×12=96(条)
96-80=16(条)
8-6=2(条)
16÷2=8(只)蜻蜓
12-8=4(只)蜘蛛


1

wr123456 幼苗


.............................?


2

181089843 幼苗


this question not inferring ability but just some trick clever so i suggest you not to trapped too deeply much in this aspect. make you mainly sprit to study the useful thing manage yourselves well this is my sincerely advice . i hope you can think it .


0