请问GRE猴哥112难题第80题

请问GRE猴哥112难题第80题
When the positive integer n is divided by 7,the quotient is q and the remainder is 4.When 2n is divided by 7,the remainder is 1 and the quotient, in terms of q, is
A q/2 B q/2+1 C 2q D 2q+1 E 2q+2
lzhx 1年前 已收到3个回答 举报

vivianzhu 幼苗


选D.
正整数n,除以7商q余4.
2n除以7余1,求以q表示的商.
2n除以7应该商2q余8,即为商2q+1 余1.


2

喜欢走路的人 幼苗


楼主可以去尚友GRE备考区里看看,里面有很多GRE的考友们和老师们在讨论一些GRE的难题,楼主可以去看看,希望对你有用~~


2

moshanghuakai 幼苗


n/7=q+4 2n/7=q+1
2*n/7=2*q+2*4
2n/7=2q+8
2n/7=(2q+1)+1
D


0