美国高考sat数学题!each of the integers a and b has a remainder of 2

美国高考sat数学题!each of the integers a and b has a remainder of 2 when it is divided by 12.what is the remainder when the sum a+2b is divided by
123tulla 1年前 已收到1个回答 举报

住在河对岸 幼苗


设a÷12=x余2.b÷12=y余2.则(a+2b)÷6=(12x+2+24y+4)/6=2x+4y+1整除,答案为0


9