SAT数学题A simple square is any integer greater than 1 that has

SAT数学题
A simple square is any integer greater than 1 that has only three positive integer factors-----itself,its square root,and 1.Which of the following is a simple square?
A 121 B 100 C 81 D 64 E 33
皇族xx鞋 1年前 已收到3个回答 举报

5673jj 幼苗


求一个数这个数只能被它自己和它自己的平方根和1整除
A:121 is the product of only 11 and 11 ,or 1 and 121.Since 11 is the square root of 121,then 121 has only three positive integer factors,itself 121 ,its square root 11 ,and 1
B:100 is the product of 100 and 1,20 and 5,2 and 50,4 and 25,etc.then 100 has more than 3 positive integer factor
c:81=9*9,81*1,3*27,where 3*27 is not itself nor its square root nor 1
d:64=8*8,2*32,where 2*32 is not itself not its square nor 1
e:33=1*33,3*11,and so it has only 2 positive integer factors.
then answer is A.


8

fcgvbcxbcxbcxbcx 幼苗


找一个数(simple square).此数特征:只有三个正因数:1,自己,还有自己的平方根
121:1, 11, 121
100: 1,2 ,5 ,10 ...........
81:1.,3, 9 ............
64:1, 2, 4..........
33:1,3,11..........
符合条件的只有A


1

江东牛人 幼苗


A


0