一道物理题,AP预备的...加速度是向下的,有一个不变的比例为0.15g

一道物理题,AP预备的...加速度是向下的,有一个不变的比例为0.15g
Suppose the elevator now accelerates down-
ward at a constant rate of 0.15 g.
What is the ratio of the new scale reading
to the value W of the scale reading when the
elevator is at rest?
1.
Fscale
W
= 2.0
2.
Fscale
W
= 0.85
3.
Fscale
W
= 1.0
4.
Fscale
W
= 1.15
5.
Fscale
W
= 1.85
6.
Fscale
W
= 2.15
7.
Fscale
W
= 0.15
srh8 1年前 已收到2个回答 举报

gfpdx 幼苗


Draw free body diagram,and then write balance in vertical direction:
mg - N = ma,where N is the normal force = the new scale reading
Plug in a = 0.15 g,and solve for N,
N = 0.85 mg
So,the ratio is N/(mg) = 0.85mg/(mg) = 0.85
Answer:#2
美国高中数学物理教师


6

bill136 幼苗


也就是电梯以0.15g向下加速运动,由于电梯只受到两个力的作用,一个是重力G,一个是钢绳对它的牵引力F1,他们的合力F2=0.15g×电梯的质量m,故F2=0.15mg即0.15G,而F2=G-F1,故F1=0.85mg,从而F1/G=85/100。


2