简单的英语数学问题,请详解,ps:不能用方程.

简单的英语数学问题,请详解,ps:不能用方程.
1. dad is twice as old as junior. gramps is twice as old as dad.the sum of the three ages is 140.how old is dramps? 2.the sum of age and zarina father’s age is 50. the product of thrie ages is 400.how old is zarina? 3.the vampires played 20 games.the team won 4 more games than it lost.how many games did the vampires win? 4.henry‘s sister is 3 years younger thaan henry.the product of their ages is 180.how old is henry?
林伯士 1年前 已收到3个回答 举报

13473295908 幼苗


140/7=20
x(50-x)=400 除了方程,真不知道其他方法
24/2=12
x(x-3)=180 除了方程,真不知道其他方法


4

rueizhi 幼苗


140/7=20
x(50-x)=400 除了方程,真不知道其他方法
24/2=12
x(x-3)=180 除了方程,真不知道其他方法


0

62402422 幼苗


1. dad is twice as old as junior。 gramps is twice as old as dad。the sum of the three ages is 140.how old is dramps?
junior是一份,dad就是2份,gramps就是4份,一共7份。140/7=20, 4份就是80,所以dramps就是80
2.the sum ...


0