微积分!极限!英文题干!f(x)=5x4-4x3+6x2-3x+2 and g(x)=5x4 show that whi

微积分!极限!英文题干!
f(x)=5x4-4x3+6x2-3x+2 and g(x)=5x4 show that while f and g are quite different for numerically small values of x,they are virtually identical for |x| large.
(ps:所有x后面的数字代表x次方!)
泡泡120 1年前 已收到1个回答 举报

快马ww 春芽


When x tends to 0,f(x)=2 and g(x)=0.
When x tends to infinity,f(x)/g(x)=1-(4/5)x^(-1)+(6/5)x^(-2)-(3/5)x^(-3)+2/5x(-4)=1


7