谁会解这两题关于光电效应的题目?英文题.(保留两位小数)

谁会解这两题关于光电效应的题目?英文题.(保留两位小数)
This question is about the photoelectric effect.Select all of the true statements from the list below.
Select one or more:
()The maximum kinetic energy of ejected electrons can be increased by making the frequency of the incident light higher.
()Increasing the wavelength of light will increase the maximum kinetic energy of the electrons ejected from a metal sheet.
()Increasing the intensity of light incident on a metal sheet will always increase the number of electrons ejected from the metal.
()Increasing the intensity of light incident on a metal sheet can increase the number of electrons ejected from the metal.
Question text
What is the longest wavelength of light that will eject electrons from a piece of metal with a work function of 3.93 eV
Jamiro 1年前 已收到1个回答 举报

xinshangkuer 春芽


第一句对,第二句错(应该增加频率),第三句错,第四句对.


V0=W/h , wavelength L(max)=C/V0=hC/W=1.2*10^(-7)m


2