一题金融数学 英语An invoice for $13600 dated july 18 has terms:3/10

一题金融数学 英语
An invoice for $13600 dated july 18 has terms:3/10 1.25/20 n/30.
a.what is the last date of discount period?
b.A payment for $8000 on july 39 was made,what will be the balance left?
c.what payment will settle the invoice alance if paid on august
吃撑没事干 1年前 已收到3个回答 举报

hkjx 幼苗


a.what is the last date of discount period?
答案:August 6
b.A payment for $8000 on july 39 was made,what will be the balance left?
July 39 写错了,检查一下再追问.
c.what payment will settle the invoice balance if paid on august
答案:$13600


1

fzs820216 幼苗


a. july 18+20=aug 8
b.$5600
c.=13600*(1-1.25%)=$13430


2

王子衿 幼苗


The discounted period being:
Payment made within 10days from July 18 enjoys a 3% discount; payment made from the 11th day to the 20th day from July 18 enjoys a 1.25% discoung, while payment made a...


2