老题新做,微积分之高中导数这是11年新课标导数题,想尝试用变量分离做可能需要大学微积分工具不知道有学长能否给出步骤,化简

老题新做,微积分之高中导数
这是11年新课标导数题,想尝试用变量分离做可能需要大学微积分工具不知道有学长能否给出步骤,化简后求一个分式的最大值,其中分子x乘lnx分母(x+1)(x-1) 用洛比达可知在取1逼近0.5
楼上两位如何说明0,5就是最小值呢
赖皮花火 1年前 已收到2个回答 举报

清静本然 幼苗


f(x) = xlnx / [(x+1)(x-1)] (x≠1)
(x→1) lim f(x) = 0.5
(x→0+) lim f(x) = 0
(x→+∞) lim f(x) = 0
Plot the curve for f(x),and we can see:
when x→1,f(x) → 0.5
when x∈(0,1):lnx1,x-11:lnx>0,x+1>0,x-1>0
0 < f(x) < 0.5,f(x) is decreasing
Note:There is no definition for f(x) at x=1,which is a point of discontinuity of f(x).There is no value for f(x) at this point.The value of 0.5 is just the limit of f(x) as x approaches 1.The values of f(x) for any x in its domain [x∈(0,+∞),x≠1] are less than 0.5,which can be seen from its curve.

1年前 追问

3

赖皮花火 举报

how do u prove 0 < f(x) < 0.5, f(x) is increasing and 0 < f(x) < 0.5, f(x) is decreasing without figuring f'(x)? BTW can u give me your QQ number?

xueren141 幼苗


lim x to 1 xlnx/(x-1)(x+1)=(xlnx)'/[(x-1)(x+1)]'=(lnx+1)/2x=0.5
当lim x to a f(x)、g(x)均为0或无穷,lim x to a f(x)/g(x)=lim x to a f(x)'/g(x)',依此类推,直到一方不为0


2