If Michael Jordan has an average of 29 points per game after

If Michael Jordan has an average of 29 points per game after 100 games,howmany pints does he need
If Michael Jordan has an average of 29 points per game after 100 games ,how many points does he need in the next 50 games so that he finishes the season with an average of 30 points per game?
xyccec 1年前 已收到2个回答 举报

ayxjsjl 幼苗


29*100=2900
30*(100+50)=4500
(4500-2900)/50=32


3

迷你裙的夏天 幼苗


29*100=2900
30*(100+50=4500
(4500-2900)50=32


1