a 0.7549 g sample of a compoun burns in O2 to produce 1.9061

a 0.7549 g sample of a compoun burns in O2 to produce 1.9061g of CO2 and 0.3370g H20
1.calculate the individual masses of ,c,h,and o in the 0.7549 sample
2.determine the empirical formula of the compound.
yinglei06 1年前 已收到1个回答 举报

1205南麟北走 幼苗


题目大致意思:0.7549 g的化合物试样在氧气中燃烧,生成1.9061 g的co2和0.3370g的H2O,要求:计算0.7549 g试样中C、H、O三种元素的质量;确定化合物的分子式
(1)C的质量=1.9061*12/44=0.5198
H的质量=0.3370*2/18=0.0374
O的质量=0.7549-0.5198-0.0374=0.1977
(2)C、H、O的物质的量的比=(0.5198/12):(0.0374):(0.1977/16)=7:6:2
根据这个比值来看,应该是苯甲酸了


8