Quadratic Functions Word Problem数学,函数,方程

Quadratic Functions Word Problem数学,函数,方程
A ball is thrown up into the air. Its height h, in metres, after t seconds is h= -4.9t^2 +38t+1.75. For what length of time is the ball above 50m?
希望解答.希望写出过程.谢谢.
pmcxgg23 1年前 已收到1个回答 举报

august123 幼苗


Solution:
Let h be 50m
-4.9t²+38t+1.75=50
4.9t²-38t+48.25=0
t₁= 1.60s
t₂= 6.16s
Time duration Δt = 6.16-1.60 = 4.56 (s)
Ans:The length of time is 4.56 seconds.


1