If a cubic inch of a metal weighs 2 pounds,a cubic foot of t

If a cubic inch of a metal weighs 2 pounds,a cubic foot of the same metal weighs--?
liyang2078 1年前 已收到1个回答 举报

moccasin 幼苗


1立方英尺=1 728立方英寸,密度=质量/体积,同一种金属密度相同,所以,则有:质量/1728=2/1,可知一英尺的金属质量为:2*1728=3456 pounds


1