一道GRE数学题,请详解The rate of a certain chemical reaction is direc

一道GRE数学题,请详解
The rate of a certain chemical reaction is directly proportional to the square of the concentration of chemical A present and inversely proportional to the concentration of chemical B present.If the concentration of chemical B is increased by 100 percent,which of the following is closest to the percent change in the concentration of chemical A required to keep the reaction rate unchanged?
(A) 100% decrease
(B) 50% decrease
(C) 40% decrease
(D) 40% increase
(E) 50% increase
wz75 1年前 已收到2个回答 举报

eelbh7510 幼苗


关键词:rate速度,proportional成比例的,concentration浓度,inversely相反地解题过程:反应速率=k*(A^2)*(1/B)B上升100%后,B'=(1+100%)B=2B要反应速度不变,需要k*(A^2)*(1/B)=k*(A'^2)*(1/B')k约掉,B'代入,(A^...


4

llnwcy 幼苗


选e
题目是Mark就职于一家有80人的公司,每个人的工资各不相同。Mark现在是第一分位中第二高的。如果公司此时再聘用8名新员工,并且他们的工资比以前所有人的工资都要低。问现在88人中,Mark的工资排在什么位置上?
之前,Mark排在 80/4-1=19位,现在19+8=27位,88/4=22,27-22=5,所以是第二分位倒数第五。
满意请采纳。...


1