If “a” is a positive number less than 1 and b= 根号a ,then a(

If “a” is a positive number less than 1 and b= 根号a ,then a( )b
yudong123 1年前 已收到2个回答 举报

FightMan2 幼苗


a是小于1的一个正数,b=根号a,那么a


5

武松1982 幼苗


is less than
If 0For example, a=1/4, so b=1/2, then a


0