懂英文进.The engine operates in a cycle between temperatures 700

懂英文进.
The engine operates in a cycle between temperatures 700k and 400k.the heat input to the engine during each cycle is 2800J.What is the maximum possible work done by the engine in each cycle?
6月6来7月7 1年前 已收到1个回答 举报

涓涓细雨 幼苗


thermal efficiency = 1- (T cold / T hot)
= 1 - 400/700
= 0.43
thermal efficiency = W / Qhot
0.43= W / 2800 J
w = 1204 J

1年前 追问

1

6月6来7月7 举报

求qq!!