求大神用英文帮我解答这道经济学的题目。。感激不尽

求大神用英文帮我解答这道经济学的题目。。感激不尽
Assume that the (weekly) market demand and supply of tomatoes are given by the figures shown below:
Price ($ per kilo)
4.00
3.50
3.00
2.50
2.00
1.50
1.00
Qd (000 kilos)
30
35
40
45
50
55
60
Qs (000 kilos)
80
68
62
55
50
45
38
(a) What are the equilibrium price and quantity?
(b) What will be the effect of the government fixing a minimum price of (i) $3.00 per kilo; (ii) $1.50 per kilo?
(c) Suppose that the government paid tomato producers a subsidy of $1.00 per kilo. (i) Give the new supply schedule. (ii) What will be the new equilibrium price? (iii) How much will this cost the government?
(d) Alternatively, suppose that the government guaranteed tomato producers a price of $2.50 per kilo. (i) How many tomatoes would it have to buy in order to ensure that all the tomatoes produced were sold? (ii) How much would this cost the government?
(e)Alternatively, suppose it bought all the tomatoes produced at $2.50. (i) At what single price would it have to sell them in order to dispose of the lot? (ii) What would be the net cost of this course of action?
Hannah757 1年前 已收到1个回答 举报

奥晟博克 幼苗


郭敦顒回答:
Answer——
(a) The market demand of the weighted average price and average demand
Instance data,
Σ(Pi Qdi)/ΣQdi =717.5/315=2.28,i=1,2,3,4,5,6,7
(b) (ii) $1.50 per kilo
(c)...


1