既懂英语,又懂化学、物理的大神进来帮我做下题,这是我们口语课的书面作业,要英文答题

既懂英语,又懂化学、物理的大神进来帮我做下题,这是我们口语课的书面作业,要英文答题
1.When a certain cell splits ,1 splits into 2,2 spilt into 4,…,1 cell just like this splits x times,it will get cells y,what's the formular for this in function between x and
2.Someone is required to measure the height of a tower.Standing on the top of the tower,he gently lets go of a samll rock.The time of releasing the rock onto the ground is 3.0s.Please work out how hight the tower is.(g=10m/s2)
3.Natrium with 4.6g is reacting with HCl with 3.65g.How many grams of gas can we collect?N.B.When natrium is recating with acid liquor,if natrium is excessive in amount,please watch out for the reaction of nacium and water.
mocwells 1年前 已收到1个回答 举报

luocwk 幼苗


1.y=2^x
2.h=1/2g(t^2)=45m
3.the reaction with HCl:
2Na+2HCl=2NaCl+H2
n(Na)=(4.6/23)mol=0.2mol
n(HCl)=(3.65/36.5)mol=0.1mol
(钠过量)
n(H2)1=0.05mol
m(H2)1=(2*0.05)g=0.1g

the reaction with water
2Na+2H2O=2NaOH+H2
the Natrium left:n(Na)2=0.1mol
n(H2)2=0.05mol
m(H2)=0.1g

The gas in total:m(H2)=0.2g
这是普通做法了,希望有帮到你


5