化学题(英文的)The average O - H bond energy is 467 kJ / mol.What i

化学题(英文的)
The average O - H bond energy is 467 kJ / mol.What is the maximum wavelength
of a photon that can cause this bond to split?
(a) 3.90 x 10–3nm
(b) 235 nm
(c) 256 nm
(d) 426 nm
(e) 1.17 x 108nm
冰凝女 1年前 已收到1个回答 举报

烈焰朱雀 幼苗


E=hv h是普朗克constant , E=E(bone energy)/NA , NA为阿伏伽德罗常数 , v为frequence of wave
然后算式为v=E(be)/(h*NA)=467*10^3/(6.62*10^(-34)*6.02*10^23)=1.17*10^15Hz
then wavelength w=c0(light speed)/v=2.56*10^(-7)m=256nm


1