Consider a monopolised market.Suppose:demand i

Consider a monopolised market.Suppose:demand i
Consider a monopolised market.Suppose:demand is linear and is given by the demand curve:p = 14 – q,and their marginal revenue is 14-2q.the monopolist’s total cost is TC = 6q,and their marginal cost is 6.(i) Plot the monopolist’s profit as a function of output.Identify the profit maximising quantity.(ii) Plot the monopolist’s marginal revenue and marginal cost as a function of output.Identify the profit maximising quantity.(iii) Compare and discuss your answers to (i) and (ii).(iv) Calculate the equilibrium price.(v) Calculate the monopolist’s profit.
fly_714 1年前 已收到1个回答 举报

jedu 幼苗


考虑一个垄断的市场.假设:需求是线性的并且是由需求曲线给出:P = 14 - q时,它们的边际收益是14-2Q.垄断者的总成本为TC = 6Q,他们的边际成本是6.(一)画出垄断者的利润作为输出的函数.确定利润最大化的数量.(二)画出垄断者的边际收益和边际成本作为输出的函数.确定利润最大化的数量.(三)进行比较,并讨论你的答案是(i)及(ii).(四)计算均衡价格.(五)计算垄断者的利润.

1年前 追问

7

fly_714 举报

- -那你会求解么

举报 jedu

fly_714 举报

能帮帮我么,谢谢了啊

举报 jedu

边际收益的斜率大小是需求曲线斜率的二倍。所以MR=100-8Q(常数不变),因为总效用曲线相同。MC=dTC=20,当MC=MR时垄断者利润极大化。所以Q=10,价格P=100-4Q=60。利润=TR-TC=350。

举报 jedu

举个例子给你,你自己解