一道关于指数的数学题,英文的The points A(x1; y1) and B(x2; y2) lie on the

一道关于指数的数学题,英文的
The points A(x1; y1) and B(x2; y2) lie on the graph of y = loga x. Through the midpoint of AB a horizontal
line is drawn to cut the curve at C(x3; y3). Show that (x3)2 = x1x2.
解释:其中a是下标,x1,x2,x3里面的1,2,3是下标,最后那个(x3)2里的2是平方,附有图片

keiko_jin 1年前 已收到1个回答 举报

只为晨宇来顶贴 花朵


y1+y2=loga(x1)+loga(x2)=loga(x1*x2)
y1+y2=2*y3=2*loga(x3)=loga(x3^2)
so x3^2=x1*x2


9