A merchant purchased a jacket for 60 $ and then determined a

A merchant purchased a jacket for 60 $ and then determined a selling price that equalled the purchased price of the jacket plus a mackup that was 25% of the selling price.during the sale,the merchant discounted the selling price by 20% and then sold the jacket.what was the merchant's gross profit on this sale?4 求详解,谢
fengyinquan 1年前 已收到5个回答 举报

gsp821215 幼苗


一个商人花60美元买了一件一夹克,决定在60美元的基础上加上出售价的25%出售.在出售过程中又打了20%的折扣,问商人获利多少?
设出售价为X,则:
60+25%X=X
得X=80
实际出售价为 80-80*20%=64
所以获利为 64-60=4


6

tianxia5 幼苗


一个商人花$ 60购买了外套,然后决定以高于25%价格标价售卖。在销售的时候,商家打折20%出售的夹克。他赚了多少?
60*(1+0.25)*(1-0.2)-60=0。。。我怎么算出来是0


1

489664032 幼苗


mackup?没写错吗?


0

灭狂月 幼苗


一个商人花$60买了件外套。他决定的售价是原来的进价加上售价的25%。但在销售中他又降价了20%。求他的收益。
应该是
60/(1-25%)*(1-20%)-60=4
一楼的问题在于不是在60上加价25%,而是加的价等于定价的25%。


0

秋惑 幼苗


同意桔子1202,嘿嘿


0