Peter and Tom shared the driving on a certain trip.If Peter

Peter and Tom shared the driving on a certain trip.If Peter and Tom both drove for the same amount of time,but Peter only drove 2/5 of the total distance,what was the ratio of Peter's average speed to Tom's average speed?
(A) 1 :5
(B) 2 :5
(C) 1 :2
(D) 3 :5
(E) 2 :3
执着的羔羊 1年前 已收到2个回答 举报

titanyc 幼苗


两人骑行的时间相同,peter行了全程的2/5,那么tom行了全程的1-(2/5)=3/5
所以,两人的速度之比=(2/5):(3/5)=2:3
——答案:E


3

ldm冬冬 幼苗


E speed=distance/time
peter's distance=2/5
Tom's distance=3/5
time is the same =1
tom's speed= 2/5
peter's speed=3/5
ratio=2:3


0