We go to school from Monday to Friday = We often go to schoo

We go to school from Monday to Friday = We often go to school ( ) ( ) ( ) ( )
Our classes begin at 8.00 a.m = ( ) ( )our classes at 8.00 a.m
现有四个有理数:3 -4 6 10.将这四个数(每个数只能用一次)进行加减乘除四则运算,使其结果等于24,请写出三个本质不同的运算式子
francaisvin 1年前 已收到3个回答 举报

麒麟电脑 幼苗


We go to school from Monday to Friday = We often go to school (except) (Saturday) (and) (Sunday).
Our classes begin at 8.00 a.m = (We) (begin) our classes at 8.00 a.m
(10-6+4)*3=24
(10-4)-3*(-6)=24
4-(-6)*10/3=24


2

十一少帅 幼苗


1:星期1-星期6是我上学的时间
2:我们每天早上8点钟到教室
10+(-4)*3+6=24


1

Tinna小艾 幼苗


英语:
1:星期1-星期6是我上学的时间
2:我们每天早上8点钟到教室
3*6+10+(-4)=24
10*6/3+(-4)=24
《10+(-4)》*3+6=24
真小气....才给20分.....


0