A line has slope=-2/3 and y-intercept=120.What is the x-inte

A line has slope=-2/3 and y-intercept=120.What is the x-intercept of this same line?
冷叹 1年前 已收到1个回答 举报

xiangqx 幼苗


假设函数:y=kx+b,由题目可得:y=-2/3x+b 当y=0时,x上的截距=180


2