if the can holds a volume of 3416.32cm3 and the height of th

if the can holds a volume of 3416.32cm3 and the height of the can is 17cm,what the area of the base
英语数学问题,帮帮我,谢谢
辽阔的河 1年前 已收到1个回答 举报

amble_shisu 幼苗


一个罐子(圆柱)体积是3416.32cm3,高是17cm.底面积多少?
圆柱体积=底面积*高
底面积=3416.32/17=200.98平方厘米


8