一道完形填空.Our school is a key middle school in this city.There

一道完形填空.Our school is a key middle school in this city.There are many trees and f____in it.The r___in our school is wide and c___.The classroon building is very big.There are 50 classrooms in the teaching building.The teachers work in the big office buildingAnd we students have classes in the teaching building.There is a playground to play basketball or fottball.
There are about 2000 students in 50 c___in our school.Allthe students in our school work hard.The teachers in this school are very good.They like to h___the students and students love them.
第一步;取一个自然数n1=8,计算n1的平方+1得a1;第二步;算出a1的各位数字之和得n2,计算n2的平方+1得a2·第三步;算出a2的各位数字之和得n3,再计算n3的平方+1得a3·····以此类推,则a2008=?
lilie1030 1年前 已收到4个回答 举报

小小一条鱼 幼苗


flowers road clean classes help
n1=8,a1=8*8+1=65,
n2=6+5=11,a2=11*11+1=122,
n3=1+2+2=5,a3=5*5+1=26,
n4=2+6=8,
所以
n1,n2,n3,n4,n5,n6,...
就是
8,11,5,8,11,5,8,11,5,8,11,5...
2008=3*669+1
所以
n2008=n1=8
a2008=8*8=65


3

zxyueli 幼苗


flowers
road
clean
classes
help
n1=8, a1=8*8+1=65,
n2=6+5=11, a2=11*11+1=122,
n3=1+2+2=5, a3=5*5+1=26,
n4=2+6=8,
2008=3*669+1
所以
n2008=n1=8
a2008=8*8=65


1

show_yin 幼苗


flowers rooms clean classes help
语法上没有问题的 呵呵
(不可能是road 学校里不可能有马路= =)


0

sun1028 幼苗


应该是:flowers road clean classes help


0