2011初二东南出版社寒假作业答案(数学和语文)

2011初二东南出版社寒假作业答案(数学和语文)
拜托!
文木书生 1年前 已收到1个回答 举报

laoyue0411 幼苗


数学
练习一 C C A C C B D B 30 3 4 4和6 16;25:08 80 5 2号
练习二 A C D C C B BBC,WWW 8 2 10 5 60° 110°
练习三 C B D C C A B B ⑷⑹⑺ ⑴⑵⑶⑸ ±2/3 0.6 9.75*10^10 5或√7 直角 10
练习四 B C D D D A D B -1/2 ±3 -√5 √3-√2 2.03 100 3 5;8 15 (√就是根号.)
练习五 C B C D D C C C C 90 一、口、王、田 经过平行四边形ABCD的对角线交点 AC=BD且AC⊥BD 22cm与20cm 6 3 45° 8
练习六 B C A B D A C D 线段、平行四边形、正方形、园 线段、角、正方形、等腰梯形、圆、等边三角形 线段、正方形、圆 90 AB=CD 80 2 28
练习七 D B C A A A A 有序实数对 13 3 (-3,-1) =3 ≠-2 (1,2) (1,-3) (-3,-7)
练习八 B C A C B C (3,0) (0,1) (-6/7,9/7) y=x+3 s=264-24t -2 -1 y=x-3 y=1/3x-1/3 5 8 240
练习九 C B B D C C -1 9/2 y=3x+5 14 3 3 三 y=-x-1 一、二、四 减小 x y 8 x=2,y=7(自己用大括号) 5 120 15
练习十 D A D D B 95 203 101 8 8.1 9 9 3m+7 3n+7
练习十一 A D B B C D C B 2 -2 3 25/8 4 (4,-3) y=-5/2x x=-1,y=2(自己用大括号) 9 ±6 4
英语
练习一
一.
1.wolves 2.beginning 3.wears 4.least 5.tasty 6.nowhere 7.pleasant 8.Climbing 9.crazy 10.without
二.
1.D 2.B 3.A 4.B 5.B 6.B 7.A 8.D 9.A 10.A 11.B 12.A
三.
1.with 2.from 3.in 4.at 5.of 6.for 7.in、for 8.in 9.with 10.by
四.
1.practicing 2.were 3.will die 4.didn’t watch 5.smoking 6.are getting 7.lost 8.keep 9.lying
10.to watch
五.
1.Don’t open when driving
2.won’t camping it rains
3.leave five-year-old on own
4.The ninth the same as
5.make noise to do
六.
1.C 2.B 3.A 4.A 5.A 6.C 7.D 8.D 9.A 10.D
练习二
一.
1.Leaves 2.activities 3.ninth 4.worried 5.beauty 6.useful 7.amazing 8.less 9.better 10.weight
二.
1.have less than
2.is helpful to
3.spend better results on
4.as interesting as
5.Luckily put out
6.took a trip famous
三.
1.A How far
2.B Are
3.B not talk
4.B /
5.B so much
6.B doesn’t like
7.B to answer
8.B will be
9.B isn’t
10.D on
四.
1.C 2.B 3.C 4.B
五.
1.policeman 2.E-dog 3.frog
六.
1.more helpful than
2.Did enjoy themselves
3.keeping secret between
4.the same as
5.less time by coach
6.isn’t on is it
练习三
一.
1.quietly 2.fit 3.popular 4.finishes 5.twelfth 6.word 7.twice 8.lost 9.medals 10.save
二.
1.C 2.C 3.D 4.A 5.B 6.B 7.C 8.B 9.B 10.B
三.
1.as the as mine
2.different from
3.Be careful with hurt
4.Make sure closed
5.hurt stay in hospital
6.lost their lives
7.should in danger
8.is getting smaller smaller
四.
1.herself 2.theirs 3.me 4.themselves 5.them 6.yourself 7.us 8.Its 9.Our 10.his
五.
best fit exercise learn alone took beautiful dangerous choose makes
六.
1.D 2.B 3.A 4.D 5.D
练习四
一.
1.feeding 2.feathers 3.close 4.readers 5.bored 6.languages 7.report 8. themselves 9.smell 10.organizing
二.
1.in 2.about 3.on 4.from 5.as 6.of 7.of 8.on 9.for 10.in
三.
1.the most popular
2.telling so much funny
3.saved out of ago
4.has problems
5.much pay for
6.good at telling so happy
7.protect won’t survive
8.live up to
四.
1.finish 2.to speak 3.brushes 4.is 5.is flying 6.is having 7.watching 8.will reach 9.stops 10.to chat
五.
1.B 2.A 3.A 4.B 5.C 6.D 7.A 8.D 9.B 10.C
六.
exciting famous the-most-popular interesting cleaner more-beautiful the-nicest more
练习五
一.
1.interest 2.hunters 3.keep 4.farmlands 5.hungry 6.solve 7.ourselves 8.Wednesday 9.less 10.teeth
二.
1.playing 2.worrise 3.is blowing 4.is trying 5.happened 6.will watch 7.Keep 8.to feed 9.is washing 10.looks
三.
1.B 2.B 3.B 4.A 5.B 6.B 7.A 8.C 9.D 10.A 11.B 12..B
四.
1.B 2.C 3.C 4.D 5.D 6.A 7.C 8.B 9.A 10.C
五.
1.Youth Award.
2.He is very helpful.
3.Yes,he is.
4.He quickly jumped into the water and did his best to save the boy.
5.Zhang Li.
练习六
一.
1.thinner 2.closed 3.heroes 4.advertisements 5.actions 6.bamboos 7.living 8.smlilng 9.most busy 10.weight
二.
1.less than
2.taught himself
3.as as
4. What about
5.belongs to
6.Are able to
7.shorter than
8.is favourite
9.on foot
10.by himself
三.
1.on 2.on of 3.out of 4.at 5.in 6.in 7.on 8.around in 9.through 10.at
四.
smoke away knocked called through could helped arrived out thanked
五.
1.stopped 2.did find found 3.got 4.died 5.were was 6.will be 7.felt 8.is waiting 9.go 10.will meet
六.
1.D 2.C 3.A 4.C 5.B
练习七
一.
1.C 2.A 3.B 4.A 5.C 6.C 7.A 8.C 9.A 10.D
二.
1.B 2.C 3.B 4.D 5.A


2