经济学的一个小问题啊.Suppose that the market demand curve for haircuts

经济学的一个小问题啊.
Suppose that the market demand curve for haircuts in some town is
(假设某镇的理发市场需求曲线是)
D=80-2p+5i
where D is quantity demanded per month.P is price per haircut and i is consumer income(in tens of thousands of euros).the supply curve is
(D指每月需求数量,P指每次理发价格,i 指消费者的收入(数以千计的欧元).供给曲线是:)
S=4P
where S is the quantity supplied per month.
(S指每月供给数量)
Q:Suppose i=3 .Find th equilibrium price and quantity of haircuts?
(问:如果i=3 .找出处于平衡点的价格和数量是多少?)
bnscq 1年前 已收到2个回答 举报

wl_bean 幼苗


这不是很简单...i=3,equilibrium is where demand equal supply
so,80-2p+15=4p
6p=95
p=15.83
带入随便哪个式子得到quantity=63.32 取整就是63
顺便说下1楼你这答非所问的..


9

hbhsd 幼苗


首先,回答你为什么除以2,因为第一年的GDP deflator就是2,这里的2是基数,GDP deflator的增长=(2.1-2)/2=5%,最简单的数学问题其次,名义gdp的增长


2