If a is odd number,the there must

If a is odd number,the there must exist an integer n such that a 2 -1=(  )
A.3n B.5n C.8n D.16n
x52284 1年前 已收到1个回答 举报

hideseen 春芽


∵a是奇数,
∴设a=2n-1(n≥2),
∴a 2 -1=(2n-1) 2 -1=[(2n-1)+1]×[(2n-1)-1]=2n(2n-2)=4n(n-1)
如果n是偶数,则必然有-x使n=2x,原式=8x(n-1);
如果n是奇数,则(n-1)为偶数,必然有-y使(n-1)=2y,原式=8yn.
综上,任意奇数的平方减去1后都是8的倍数.
故选C.


3