一道英文物理题 结果就行A child slides down a slide with a 23° incline,a

一道英文物理题 结果就行
A child slides down a slide with a 23° incline,and at the bottom her speed is precisely three-fifths what it would have been if the slide had been frictionless.Calculate the coefficient of kinetic friction between the slide and the child.
Angel6823 1年前 已收到3个回答 举报

nicholastan 幼苗


一个孩子从倾角为23 °的滑滑梯上滑下,有摩擦的情况下在底部的速度是无摩擦情况下的五分之四.计算滑滑梯和孩子之间动摩擦系数.
mgh=mv1^2/2
mg(sin23-ucos23)h/sin23=mv2^2/2
v2=3*v1/5
Then u=0.27


1

wangxchangguo 幼苗


μ=0.271664


2

taozoe 幼苗


μ=0.16979
汗,貌似和其他人的不一样


1