2010年12月24日山东省普通高中会考高二物理

jane_52188 1年前 已收到1个回答 举报

topcwm 花朵


英语
1-5ABACA
6-10 CCABB
11-15CBCAB
16life 17live 18plan 19price 20never
21-25DACBB
26-30ADDAC
31-35DACDB
36-40CBABD
二卷:
41-50NFEKC HDLCI
51vegetables and flowers
52bees
53because it would cost more than she could afford
54it was hard for Grandma to care for the garden alone without Grandpa
55、It was hard for Grandma to care for the garden alone without Grandpa
作文:
Hi,my name is zhang hua is a Shanghai senior middle students,English spoken English is very good.For I am familiar with the culture of Shanghai.My family lives in binjiang road,128,exhibition very near,expo my father is a policeman,daily work very busy,maintain the safety problems in Shanghai,my mother is a nurse,bring a lot of convenience.Our house is very warm.Very happy.
Mr.Smith,I hope you can live in my house,and I will bring you much happiness.Bring you lots of convenience.
Finally I wish you happy.
数学
1-5CCDBB 6-10 CAACC 11-15 CDBDB (16)COS派除以2010 (17)负一
(18)16 (19)四分之一 (20)三分之一
21.∵a平行于b ∴2*1/6-sinα*cosα=0 ∴(sin2α)/2=1/3 ∴sin2α=2/3
22.因为a2=2,a4=8所以a1乘q=2,a1乘q得三次方=8,所以q方=4所以q=2,a1=1,所以sn=2得n次方-1
23题:因为正方形ABCD 又因为ABCD-A1B1C1D1是长方体 所以AC垂直BD D1D垂直面ABCD B1B垂直面ABCD 所以B1B垂直AC D1D垂直AC 因为AC垂直BD 所以AC平面B1BD1D
24:一共有6种,以下为(1,2)(1,3)(1,4)(2,3)(2,4)(3,4) 均为奇数的概率为1/6 同为奇数或同为偶数的概率为1/3
25(1)要有不相等两实数根则 △=b方减4ac 有因为a+b+c=0 所以b=负a-c 所以b方减4ac=(负a-c)方-4ac=a方加2ac加c方减4ac=a方减2ac加c方=(a-c)方 又因为a>c 所以△大于0 所有有两个不相等的实数根


1