Sat2数学two identical spheres of radius 6 intersect so that th

Sat2数学two identical spheres of radius 6 intersect so that the distance between their centre
原题Two identical spheres of radius 6 intersect so that the distance between their center is 10.The points of intersection of the two spheres form a circle.What is the area of this circle?
hyh639 1年前 已收到3个回答 举报

lisonhill 幼苗


如果我英文理解没错,这就是个初中求圆面积题.
两球圆心连线上是4 2 4的分段.
求的是半径6的圆,半径上距离圆心5的点上引垂直线,与圆相交后得出的线段长,此长度正是所求圆形面积的圆形直径.
口算结果11π


7

神话06 幼苗


6^2=r^2+{6-[10-(10-6)x2]/2}^2
r^2=11 S=3.14x11=34.54


1

MailBreaker 幼苗


口算结果11π


1