英语几加几怎么说还有回答怎么说、不要相信网上的翻译器、它们只会What's your name?、How old are

英语几加几怎么说
还有回答怎么说、
不要相信网上的翻译器、它们只会What's your name?、How old are you 、What's your telephone number?、Yes,it is.、No,it isn't.、Yes,I do.、No,I don't.
等等这些简单死了的东西、所以、不要相信网上的翻译器、要自己会的、在自己脑袋里存着老师教的东西、这些东西才是真正的好东西、有这样的东西、再来告诉我答案吧!
好像说多了……
mi1213a,你说的是什么东西、我看不明白啊?
再说还有回答啊
先问三加四等于几,再回答的
不用plus的、用and连接、再作答
313171611、我知道回答是answer、我问的是回答时用They'er seven.还是It's seven.
潇湘夜 1年前 已收到1个回答 举报

孔丽娜 幼苗


1.How much is three plus/and four? It is seven.
2.What's seventeen plus nine? It is twenty-six.
我建议你把下面额资料保存,以后查找方便.
1. “加”用plus,and或add表示;“等于”用is,make,equal等词表示.
2+3=? 可表示为: How much is two plus three?
2+3=5
Two plus three is five.
Two and three is equal to five.
Two and three make five.
Two added to three equals five.
If we add two to/and three, we get five.
二加三等于五
2. “减”用 minus或 take from表示
10-6=? How much is ten minus six?
10-6=4
Ten minus six is four.
Take six from ten and the remainder is four.
Six (taken) from ten is four.
十减去六等于四
3. “乘”用time(动词)或multiply表示
3X4=? How much is three times four?
3X4=12
Three times four is/are twelve.
Multiply three by four,we get twelve.
Three multiplied by four makes twelve.
三乘以四等于十二
4. “除”用divide的过去分词形式表示
16÷4=? How much is sixteen divided by four?
16÷4=4
Sixteen divided by four is four.
Sixteen divided by four equals/gives/makes four.
十六除以四等于四.
五、分数表示法
1. 分数是由基数词和序数词一起来表示的.基数词作分子,序数词作分母,除了分子是“1”以外,其它情况下序数词都要用复数形式.
3/4 three fourths或 three quarters
1/3 one third或a third
24/25 twenty-four twenty-fifths
3 1/4 three and one fourth或 three and one quarter
1/2 a half
1/4 one quarter或a quarter
1 1/2 one and a half
1 1/4 one and a quarter
2. 当分数后面接名词时,如果分数表示的值大于1,名词用复数;小于1,名词用单数.
1 1/2 hours 一个半小时(读作 one and a half hours)
2 3/4 meters 二又四分之三米(读作two and three-fourths meters)
4/5 meter 五分之四米
5/6 inch 六分之五英寸
3. 表示“n次方”的说法:指数用序数词,底数用基数词.
10的7次方 the seventh power of ten(ten to the seventh power)
6的10次方 the tenth power of six(six to the tenth power)


6