Two numbers are in the tatio 2:3.When 4 is added to each num

Two numbers are in the tatio 2:3.When 4 is added to each number the ratio changes to 5:7.
The sum of the two original numbers is
shia0ebdt 1年前 已收到3个回答 举报

65424361 幼苗


Two numbers are in the tatio 2:3.When 4 is added to each number the ratio changes to 5:7.
The sum of the two original numbers is
【两数之比为2:3,当每个数加上4时,新的两数之比为5:7,求原来两数之和】
假设原数为x y
x/y=2/3 >> 3x=2y >> x=2y/3
(x+4)/(y+4)=5/7 >>7x+28=5y+20 >>14y/3+28=15y/3+20
y/3=8
y=24
x=16
所以原来两数和为24+16=40


8

嘀哒嘀哒遛吧 幼苗


两个数的比为2:3,如果每个数都加4则比为5:7,则这两个数的和等于:40


2

helloty2008 幼苗


40


2