要完整列式1.If $7800 is shared among 3 persons A,B,C in the ratio

要完整列式
1.If $7800 is shared among 3 persons A,B,C in the ratio 1/4:1/2:1/3 If persons A receives the smallest share,what is the amount that person A get?
2.x+6/10:x/6:6/y.Find the values of x and y
3.The figure shows the Pathenon in Athens with a scale of 1cm:6m .The length and height of the Pathenon in the figure is 5.8cm and 3.6 cm.
a)Calculate its actual length and height,express your answer in m.
b)If the ratio of its actual length to its actual height is n:1,find the value of n,correct answer to 3 significant figures.
shenzz110 1年前 已收到1个回答 举报

佛拉门戈 幼苗


1.
1/4 < 1/3 < 1/2
A receives 7800*(1/4)/(1/4 + 1/2 + 1/3) = 7800*(1/4)/(13/12) = 7800*(1/4)(12/13) = 7800*3/13 = 1800
2.
There're errors in this question. It has to have "=" somewhere.
3.
a)
At the scale of 1cm:6m, the length is 5.8*6 = 34.8m; the height is 3.6*6 = 21.6 m
b)
n : 1 = 5.8 : 3.6
n = 1*5.8/3.6 = 1.61

1年前 追问

7

shenzz110 举报

Q2) In the diagram, polygons ABCDE and PQRST are two similar figures. Find the values of xand y. ABCDE AB: x+6,BC: not provide,CD: not provide,DE:x,AE: 6 PQRST PQ:10,QR:not provide,RS:not provide,ST:6,PT:y

举报 佛拉门戈

In this case: AB = x + 6, DE = x, AE = 6 PQ = 10, ST = 6, PT = y x + 6 : 10 = x : 6 = 6 : y From x+6 : 10 = x : 6, x = 9 9 : 6 = 6 : y y = 4