一道英文数学题,求具体步骤An open cardboard box is to be make by cutting

一道英文数学题,求具体步骤
An open cardboard box is to be make by cutting small squares of side x cm from each of the four corners of a larger square of card of side 10 cm, and folding along the dashed lines, as shown in the diagram. Find the value of x such that the box has a maximum volume, and state the value of that maximum volume.
(图片请大家自行想象,因为我实在是不会加图
HeadSum41 1年前 已收到1个回答 举报

su_fei 春芽


Answer:Because,It's volume=(10-2X)*(10-2X)*X So,According to the inequality:Cube roots of ( abc)《(a+b+c)/3or :abc《[(a+b+c)/3]When, and only when a=b=c ,Take equals (10-2X)*(10-2X)*X= (10-2X)*(10-2X)*4X/4《[(10-2X+10-2X+4X)/3]/4=(20/3)/4So,(10-2X)*(10-2X)*X《2000/27When (10-2X)=(10-2X)=4XSolution of: X=5/3 So ,When X=5/3The volume of the petitions cubes maximum is Vmax=2000/27(Inspection: ( 10-2*5/3)²*5/3=(5/3)*(20/3)²=2000/27) 《End 》


6