A grocery customer spent a total of $9.6 for ground beef and

A grocery customer spent a total of $9.6 for ground beef and coffee.The coffee cost 2 times as much per pound as the ground beef,and the customer bought 3 times as many pounds of ground beef.How much,in dollars,did the customer spend on coffee
kaoyankaoyan 1年前 已收到3个回答 举报

粉点 幼苗


设卖牛肉次数为y,价格为a,买咖啡次数为z,价格为c,据题意,得
2a=c (1)
y=3z (2)
ay+cz=9.6 (3)
他球的是咖啡总价,即cz=,
所以要用有cz的式子表示,变形(1)得a=c/2,
吧(1)(2)代入得1.5cz+cz=9.6
2.5cz=9.6
cz=3.84


8

鬼王yy 幼苗


The customer spent 4.8$, coffee--X ,beef--2X, X=9.6/3=3.2 ,2/3=1/X----X=1.5,,,,1.5*3.2=4.8$
That is the process~~


1

风铃不哭泣 幼苗


咖啡单价2p,牛肉就是p,咖啡数量q,牛肉就是3q。总共花了9.6美金,即2p*q+p*3q=9.6,也就是5pq=9.6,pq=1.92
花在咖啡上的钱是2pq=3.84
希望可以帮到你~


0