英文IQ题1.What are people"s five senses?2.Fast food is usually(

英文IQ题
1.What are people"s five senses?
2.Fast food is usually( )in calories and( )in fiber.
3.The sum of the digits of following product 999 x 555 is( )
4.Water freezes at 0 Celsius or ( )Fahrenheit.
Water boils at 0 Celsius or ( )Fahrenheit.
急求答案,另附原因、中文,第三题那个是乘,快点啊!
小vv 1年前 已收到1个回答 举报

9q1l8 幼苗


1.人的五种感官是什么?
视觉(seeing)
听觉(hearing)
嗅觉(smell)
味觉(taste)
触觉(touch)
2.快餐食品通常含 高(high)卡路里 低(low)纤维素
3.乘积999 x 555 的各位数之和是多少?
999 x 555 =554445,5+5+4+4+4+5=27
4.水在0摄氏度即 (32)华氏度结冰
水在100摄氏度即(212)华氏度沸腾
摄氏温度(C)和华氏温度(F)之间的换算关系为:F=9/5c+32
9/5*0+32=32
9/5*100+32=212


3