Two cars A and B 250km apart are travelling towards each oth

Two cars A and B 250km apart are travelling towards each other on the same road.The travelling speed of car B is 5km/h more than 5/7 of the speed of car A.They will meet after 2 hours.Find the travelling speed of each car.
是怎麼计算~不是翻译
sdfqwegqwgq 1年前 已收到4个回答 举报

hobluE 幼苗


set the speed of car A to x km/h
so the speed of car B is (5/7)x+5 km/h
250=(x+(5/7)x+5)*2
x=70
so the speed of car A is 70 km/h
and the speed of car B is 5/7*70+5=55km/h


4

梧桐雨13 幼苗


向在同样的小汽车 B 的 road.The 移动速度上的彼此到旅行两辆小汽车,A 和 B 250km分开正是每一小汽车的更比小汽车的 A.They 将在2 hours.Find 以后遭遇的速度的5/7去旅行疾驰更多5km/h。


2

海边的稻草人 花朵


两车速度和:250/2=125km/h
B比A速度的5/7多5km/h
所以A速为:(125-5)/(1+5/7)=70km/h
B速为:70*(5/7)+5=55km/h


2

说不清 幼苗


先翻译下 2车AB 距离250KM 相对开出 B的速度比A车速度的5/7快5KM/h 2个小时后相遇 求ab的速度
设 A速度x B速度Y
x+y=250/2
y=5/7x+5
解得
x=70
y=55


1